Bir Tasarım Stüdyosu

Demirden’in tasarım ve uygulamasını gerçekleştirdiği Kale sergileme tasarımının ana fikrini, tasarım ve teknolojinin hakim olduğu yaratıcı atmosferi ziyaretçilere yaşatmak oluşturuyor. Büyük bir stüdyonun yalın, açık fikirli mekan dili ve yeni bakışlara ilham veren ortamı ürünlerin yeniden keşfedilmesini sağlıyor. Net çizilmiş akslarla rahat algılanan, izleme zorluğu yaşatmayan bir mekan...

Merkezden dışarıya doğru genişleyen 1000 metrekare taban alanlı sergileme tasarımı, yenilikçi ve ilham veren cephe ile ziyaretçileri karşılıyor. Cepheyi oluşturan ürünlerin yeniden kullanılabilmelerine olanak sağlayan uygulama detayı ile sürdürülebilir bir yapı tasarlandı. Tam karşıdan bakıldığında opak ancak yanından yürürken boşluklarıyla şeffaflık sağlayan cephe, amaçlanan hafif mekan yapısını tamamlıyor.

Mekan içindeki ana akslarda yer alan büyük, soyut ürün sergilemeleriyle daha az hacimde daha rahat ve ferah sergileme yapısı dikkat çekiyor. Böylece mekanın sakin ve yalın ruhu müşteri yolculuğuna da yansıyor.

Sergilemenin merkezinde yer alan ve Kale Lab adı verilen bölümle ziyaretçilerin kendi karolarını tasarlayabilecekleri bir deneyim alanı tasarlandı. Deneyim alanı etrafında konumlanan açık toplantı alanı yarattığı samimi iletişim atmosferiyle doğal ve açık fikirli bir iletişim platformu öneriyor.

Cephenin iki boyutlu yan görünüşünden elde edilen parçacık, mekan grafik tasarımında görsel bir unsur olarak kullanıldı. Vitrifye bölümünde bu parçacıktan oluşan su dalgaları soyutlaması bir doku olarak yer alırken, bazı bölümlere bir ikon olarak taşındı.

Farklı ürünlerin bir arada kullanım alternatiflerini yarı soyut mekan önerileriyle sunan ve Mix&Match adı verilen sergileme alanlarıyla yeni kullanım önerileri sunuluyor. Deneyim alanı etrafında konumlanan 5 adet banyo önerisi ise yarı açık yapıları ve her banyo için özel olarak tasarlanmış metal dokularıyla davetkar mekanlar olarak öne çıkıyor.

Proje: Kale
Yıl: 2018
Yer:: İstanbul
Alan: 972 m²
Kapsam: Sergileme Tasarımı, Grafik Tasarım
Fotoğraf: İbrahim Özbunar